Nationella spelformer

Match och spelform är viktiga delar av spelarutbildningen i barn- och ungdomsfotboll. I arbetet med nya spelformer har den övergripande tanken varit att bland annat tydliggöra matchens betydelse, planens yta i kombination med antalet spelare. Om barnen får möjlighet att röra bollen ofta och ta många beslut har det en positiv påverkan på deras utveckling av fotbollens färdigheter och deras spelförståelse. Den kombinationen skapar bästa möjliga förutsättningar för passion för fotboll och ett livslångt intresse!

Via länken nedan hittar du mer information om Svenska Fotbollförbundets rekommenderade spelformer för barn- och ungdomsfotbollen.

Klicka här för mer information på svenskfotboll.se

Blekinge Fotbollförbunds kontaktpersoner för spelformer
Jens Gustavsson
Tel: 0722-455322
E-post: jens.gustavsson31@gmail.com

Jonas Holmgren
Tel: 0733-504337
E-post: jonas.holmgren@blekingefotboll.se

3 mot 3-planer i Blekinge
Blekinge Fotbollförbund har köpt in ett antal 3 mot 3-planer som föreningarna i distriktet ska kunna använda kostnadsfritt. Vi har utsett värdföreningar i respektive kommun som ansvarar för förvaring och utlåning av planerna inom kommunen.

Planernas storlek är 10 x 15m och nätet är 75cm högt. Planerna kan användas både på konstgräs och naturgräs. Svenska Fotbollförbundet har fastställt att denna spelform ska spelas av 6-7-åringar men kan givetvis användas även för andra åldrar vid träning.

Värdföreningar och kontaktpersoner

AIK Atlas Jessica Jörgensen 0708-886868 jessicajorgensen83@gmail.com
Asarums IF FK Jens Nilsson 0733-526040 jensapengen@gmail.com
Bj/Pukaviks IF Daniel Berg 0709-392572 daniel.berg@solvesborg.se
BK Union Jan-Anders Börjesson 0703-783146 dalanshult@spray.se
IFK Karlshamn Jim Thulin 0733-738812 jim.thulin@gmail.com
Hasslö GoIF Alexander Carlsson 0763-400259 alexcarlsson1988@gmail.com
Hoby GIF Andreas Ryberg 0768-691581 andreas.ryberg@bestab.se
Jämjö GoIF Marcus Liljegren 0708-127287 marcusliljegren@hotmail.com
Jämshögs IF Mari Freij 0722-027940 jamshogs.if@oktv.se
Kallinge SK Peter Bohnsack 0707-395983 kallinge.sk@hotmail.com
Lyckå FF Tommy Bengtsson 0708-986628 tommy.28475@gmail.com
Lörby IF Roger Larsson 0702-314849 lorbyif@gmail.com
Mjällby AIF Jacob Lennartsson 0702-432202 lennartssonjacob@hotmail.com
Mörrums GoIS FK Ulf Karlsson 0706-194241
Nättraby GoIF Anders Larsson 0708-319111 ungdom@nattrabygoif.se
Olofströms IF Christofer Lunde 0736-611211 christofer.lunde@hcl.com
Ramdala IF Jens Sjösten 0708-147782 jens.sjosten@dina.se
Ronneby BK Lennart Petersson 0734-456511 ronneby.bollklubb@telia.com
Rödeby AIF Marina Rosander 0709-614754 marina.rosander@telenor.com
Saxemara IF Fredrik Kinder 0768-033327 fredrik@kinder.se
Sölvesborgs GoIF Bosse Johansson 0709-654317 sgif@telia.com

Regler som gäller vid utlåning av 3 mot 3-plan
(när värdförening lånar ut till annan förening)

  • Planen utlånas i huvudsak ut en vecka åt gången
  • Lånande förening utser en ansvarig person för att sköta kontakten med värdföreningens kontaktperson
  • Lånande förening har ansvar för förvaring och skötsel av planen
  • Planen hämtas av lånande förening utifrån värdföreningens angivna tider samt återlämnas utifrån den överenskommelse som görs vid bokning
  • BFF har förtur att boka upp planerna vid förbundsarrangemang